برگزاری آئین تودیع و معارفه رئیس سابق و سرپرست جدید دانشگاه تخصصی فناوری نوین آمل
5/17/2021 9:57:52 AM 1050

مراسم تکریم دکتر داود دومیری گنجی و معارفه دکتر اکبر حاجی زاده مقدم سرپرست دانشگاه با حضور دکتر نظرپور معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حاجی پور نماینده محترم مردم شهرآمل، دکتر نوذری رئیس دانشگاه معین استان، حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان،فرمانده سپاه شهرستان آمل، برخی از روسای دانشگاه های استان، اصحاب رسانه، اعضای هیات علمی و کارکنان در نمازخانه دانشگاه برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر کورش نوذری رئیس دانشگاه معین استان و دانشگاه مازندران ضمن آرزوی سلامتی و قبولی طاعات و عبادات و عرض احترام خدمت همه ی شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و شهدای مدافع سلامت که جان و مال خود را تقدیم جامعه اسلامی کردند، بیان داشتند استان مازندران با حدود 154000 هزار دانشجو و 144 موسسه آموزش عالی از تنوع جغرافیایی نسبتا خوبی برخوردار است که یک سری دردسرهایی در این منطقه جغرافیایی وجود دارد. ایشان افزودند باید چالش های منطقه را شناخت و باید با برنامه ریزی دقیق آن ها را تبدیل به فرصت کرد و استفاده نمود. تعامل دستگاه های استان با مراکز آموزش عالی بسیار کم است که بخشی را موسسات آموزش عالی و بخش دیگر را به واسطه تفکر غیر دانشگاهی حاکم بر مدیریت های تاثیر گذار استانی مقصر اند.

در ادامه دکتر حاجی پور نماینده مردم شریف شهرستان آمل در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات به ایراد سخن پرداختند: این دانشگاه در فضای همکاری و همدلی می تواند در مسیر توسعه علمی حرکت کند و استان نیز به خدمات این دانشگاه همواره نیاز داشته و در آینده نیز خواهد داشت، با توجه به رشته هایی که در استان های شمالی وجود ندارد و نیاز استان به این رشته ها، قابل لمس می باشد.

در ادامه این مراسم جناب آقای دکتر دومیری گنجی، گزارشی از عملکرد چهار ساله خود ارائه نمودند. ریاست سابق دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل در ادامه افزودند: اگر در مدت زمان تصدی بنده پیشرفتی در دانشگاه حاصل شده تنها کار بنده نبوده، بلکه همه با هم و در کنار هم این کار را انجام دادیم و اتفاقات مثبتی که در این دانشگاه افتاده است، حاصل تلاش مجموعه می باشد. ایشان در انتها فرمودند: خوشحالم که فردی با تجربه تر و مسئولیت پذیرتر، ریاست دانشگاه را پذیرفته و برای ایشان آرزوی توفیق و سلامتی دارم.

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر نظر پور با بیان برکات ماه مبارک رمضان و تبریک عید سعید فطر اظهار داشت: انشاءالله توفیق داشته باشیم و رمضانی دیگر را نیز درک کرده و در خدمت به خانواده آموزش عالی موفق باشیم.

وی در ادامه افزود: این آیین به منظور تودیع و معارفه آقایان دکتر دومیری گنجی رئیس سابق و دکتر حاجی‌زاده به عنوان سرپرست جدید دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل برگزار شده است که جلسه‌ای با ارزش و بر اساس منویات و دستورات و تعالیم اسلامی شکل گرفته و آن را گرامی داشته و امیدواریم این تودیع و معارفه بر اساس مصداق آیه ۸۰ سوره اسرا و فرآیند ورود و خروج «صدق» و طلب مدد از جانب خداوند برای هر دو بزرگوار و نظام آموزش عالی تلقی شود.

دکتر نظر پور با بیان اینکه ما معتقدیم بهترین وصف و حالت شروع و فرجام هر کاری و هر تصمیم مدیریتی در جامعه ما باید با ارزش تلقی شود، گفت: اگرچه در طول هشت سال گذشته با فراز و فرودهای زیادی در امر تامین بودجه در نظام آموزش عالی کشور مواجه بودیم و نیز در سال‌های اخیر موضوع تحریم‌های ظالمانه آمریکا و شیوع و گسترش بیماری کووید ۱۹ نیز مشکلاتی را برای ما به وجود آورده است، ولی به رغم منابع مالی ناکافی، شاهد توفیقات زیادی در توسعه و تامین نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز دانشگاه‌ها بودیم و با اخذ ۶ هزار سهمیه مجوز استخدام هیات علمی (شامل ۱۹۲۹ نفر عضو هیئت علمی جدید و ۴۰۱۱ نفت هیئت علمی فاقد شماره مستخدم) در جهت اصلاح هرم اعضای هیات علمی اقدام موثر و با ارزشی به عمل آوردیم.

وی افزود: کل فضاهای کالبدی موجود و در دست احداث دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۲ حدود ۶/۱۱ میلیون مترمربع بوده که با ۴/۵ میلیون مترمربع افزایش به حدود ۱۷ میلیون متر‌مربع در سال ۱۴۰۰ رسیده است.

دکتر نظرپور با بیان اینکه یکی دیگر از رویکردهایی که برای توسعه آموزش عالی مد نظر قرار گرفت، بسترسازی مناسب برای نقش‌آفرینی دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم در کارآفرینی و حل مسائل و چالش‌های موجود در جامعه است، اظهار داشت: موضوع دیگری که طرح آن برای همه دانشگاه‌ها به خصوص در استان‌های مختلف ضروری است، بحث دانشگاه‌های معین استانی است که باید در هر استانی مورد توجه قرار گیرد و این سیاستی است که در حوزه ستادی وزارت برای تقویت دانشگاه‌ها و واگذاری اختیارات با تاکید بر عدم تمرکز، برنامه‌ریزی می‌شود و در دست اقدام می باشد. تعاون و همکاری بین دانشگاه‌های هر استان و مناطق دهگانه از قبل در برنامه‌ریزی‌های وزارت علوم مطرح بوده و کارهای خوبی هم انجام شده است، ولی از نظر تشکیلات و ضمانت‌های اجرایی کافی نبود و امید است با اجرای این سیاست، گام‌های موثری در جهت ارتقای کیفی آموزش عالی برداریم.

گفتنی است در پایان این آیین دکتر نظرپور، تقدیرنامه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دکتر دومیری گنجی را به وی اعطا و حکم صادر شده از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای تصدی سرپرستی دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل را به دکتر حاجی زاده تقدیم کرد.

در ادامه دکتر حاجی زاده مقدم سرپرست دانشگاه در سخنانی با تشکر از زحمات چندین ساله دکتر دومیری گنجی، از همکاران خود در دانشگاه خواست که تمام تلاش خود را در جهت پیشرفت این دانشگاه انجام دهند. وی با اشاره به ظرفیت های موجود در دانشگاه بیان داشتند: با کمک مسئولان، مدیران استانی، شهرستانی و نخبگان علمی و با تقویت محیط های علمی این دانشگاه، پیشرفت های علمی بیشتری کسب کنیم تا مردم استان و حتی کشور از خدمات علمی این دانشگاه بهره مند شوند.

 

روابط عمومی دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل

0 نظر
ثبت نظر