مراسم افتتاح پردیس و ساختمان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل با حضور محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
3/3/2023 2:06:17 AM 1448

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مراسم افتتاح پردیس و ساختمان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل با حضور محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مسئولین استانی و شهرستانی مازندران برگزار گردید.

در ابتدا این مراسم دکتر اکبر حاجی زاده مقدم رییس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل ضمن عرض تبریک اعیاد شعبانیه و خیر مقدم به جناب آقای دکتر زلفی گل وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و سایر مسئولین محترم استانی و شهرستانی مازندارن به دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل، گزارش کاملی از مراحل تاسیس و معرفی دانشگاه تا به امروز  و همچنین از روند ساخت و هزینه پردیس و دانشکده دامپزشکی دانشگاه برای حضار ارائه نمودند.

رییس دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل در این مراسم اظهار کرد: این پروژه بزرگ به متراژ ۴ هزار و ۷۶۴ مترمربع در پنج طبقه با اعتبار بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال طراحی شده است.

دکتر اکبر حاجی زاده مقدم رییس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل افزود: ۸ کلاس، ۱۲ آزمایشگاه و اتاق اساتید در این پروژه که در زمینی به مساحت ۲۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع درنظر گرفته شد، به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به فعالیت ۵۰ عضو هیأت علمی به همراه ۴۸ یاوران علمی، یک استاد تمام، ۱۲ دانشیار و ۳۶ استادیار در دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل، خاطرنشان کرد: هم اکنون چهار دانشکده فعال شامل دامپزشکی، زیست فناوری، گیاهان دارویی و فناوری نوین داریم که ۵ رشته کارشناسی ارشد، ۱۲ رشته کارشناسی و 2 رشته کاردانی مشغول به جذب دانشجو هستند.

او به وجود ۵۰ عضو هیات علمی در این دانشگاه دولتی درآمل اشاره کرد وگفت: دو عضو این مجموعه به نام‌های " دکتر بهرام قربانی " و دکتر " هادی رضا زاده" چندی قبل به عنوان دانشمندان یک درصد دنیا پذیرفته شدند.

دکتر حاجی‌زاده با بیان اینکه در سال ۱۳۸۸ با توصیه آیت الله جوادی آملی مفسر کبیر قرآن مبنی بر لزوم ایجاد دانشگاه دولتی در آمل، در دهه کرامت دانشکده دامپزشکی ایجاد شد، تصریح کرد: برای نخستین بار دو رشته که برای اولین بار در کشور ایجاد شدند شامل بهداشت مواد غذایی و بازرسی گوشت در دانشکده دامپزشکی شروع به فعالیت کرد.

وی با اشاره به تلاش خیر نیک اندیش مرحومه زهرا تفضلی در ایجاد و راه اندازی دانشگاه فناوری‌های نوین، خاطرنشان کرد: در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ خیران بیش از ۱۳ میلیارد تومان به این دانشگاه کمک کردند.

رئیس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل با اشاره به کمبود فضای خوابگاهی با توجه به تحصیل ۷۰۰ دانشجوی غیربومی در این دانشگاه، یادآور شد: این دانشگاه در بررسی های اخیر جزو دانشگاه های جامع زیر ۲۰ سال بوده که رتبه پنجم را در کشور دارد همچنین در شاخص سرانه مقالات علمی اعضای هیأت علمی رتبه اول و در ضریب تأثیر نشریه هم رتبه نخست را به خود اختصاص دادیم.

وی با اعلام اینکه ساختمان دانشکده دامپزشکی سال ۱۳۹۲ کلنگ زنی شد و با طراحی در چهار فاز کار خود را آغاز کرد، گفت: با ساخت و تجهیز این دانشکده برای ۵۰۰ دانشجوی رشته دامپزشکی فضای مجهز و مناسب آموزشی و آزمایشگاهی مهیا شد.

دکتر حاجی‌زاده مقدم با قدردانی از خدمات ارزنده خیران نیک اندیش آملی در مراحل مختلف ایجاد پروژه‌های دانشگاه فناوری‌های نوین، بیان کرد: در زمینه ساخت خوابگاه دانشگاه برای اجرا و تسریع آن در بررسی ماده ۲۳ طی سفر ریاست جمهوری با اختصاص ردیف ملی اعتبار ۷۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شد و این اعتبار برای آینده نیز مبلغ ۲۰ میلیارد تومان است.

دکتر حاجی زاده اضافه کرد: این دانشگاه همچنین براساس شاخص‌های مقاله‌های علمی واعضای هیات علمی درمیان ۲۸ دانشگاه دولتی با قدمت کمتر از ۲۰ سال در رده نخست قرار گرفت.

همچنین حجت ‌الاسلام ابراهیم یعقوبیان در این مراسم گفت: وقف در زمینه‌های دانشگاه‌ها و تحصیل، ازدواج، اشتغال و تامین مسکن جوانان اهمیت ویژه‌ای دارد، لذا واقفان باید به سمت نیات جدید وقف هدایت شوند.

وی با تاکید بر اینکه وقف آینده جامعه را تامین می‌کند و در بسیاری از موارد موجب اشتغال می‌شود، تصریح کرد: باید فرهنگ وقف و مصارف جدید آن را در جامعه تبیین و احیا کرد تا شاهد گسترش فعالیت‌ها در زمینه‌های مختلف و به روز شدن آن با توجه به نیازهای جامعه باشیم.

امام جمعه آمل با بیان اینکه دانشگاه‌ها محل تولید و پرورش انسان است و انسان باید به تعالی هدایت شود، اضافه کرد: مسیر و رسالت دانشگاه‌ها بر محور تربیت و هدایت جوانان تحصیل کرده و انقلابی بهره‌مند شود.

حجت‌الاسلام یعقوبیان از وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری تسریع در ساخت خوابگاه دانشجویی در دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل را خواستار شد و افزود: دانشجویان به عنوان امانت در اختیار نظام علمی و آموزشی کشور هستند که باید هم فکر و هم قلب‌شان به درستی پرورش و  تغذیه شود.

جناب آقای روح‌الله سلگی معاون سیاسی و امنیتی استانداری مازندران نیز با اشاره به اینکه آمل با واقعه بسیار مهم آن شناخته شده همه مردم انقلابی ایران است، عنوان کرد: در همه مقاطع بزرگ انقلاب کار بزرگی از سوی مردم این شهرستان انجام شد.

وی با بیان اینکه علاوه بر این واقعه مهم قدمت تاریخی و پیشینه علمی و شیعی آن مطرح شده است، افزود: در دفاع مقدس نیز مردم آمل حضور پرشوری داشتند و بیشترین آزاده استان به این شهرستان اختصاص یافته است.

آقای سلگی با تاکید براینکه امروز آمل در ریل توسعه و پیشرفت مناسبی قرار گرفته است، اظهار داشت: امسال است این روند پیشرفت با برگزاری همایش‌هایی چون فرصت‌های سرمایه‌گذاری ادامه داشته باشد.

معاون استاندار مازندران مطرح کرد: دانشگاه نقش فرایندی در حوزه علم با اقتصاد کشور دارد و در رفع مشکلات داخلی که برخی بدنبال دامن زدن این مشکلات هستند، دانشگاه نقش مهمی دارند.

دکتر رضا حاجی‌پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه طی بازدیدهای متعدد در این مکان آسیب‌شناسی کامل جهت تکمیل و تسریع دانشگاه انجام شد، اظهار کرد: با پیگیری‌های لازم و ورود خیرین ساخت این مجموعه آموزشی دستور کار قرار گرفته است.

حاجی‌پور با اشاره به اینکه تمام تلاش جهت تخصیص اعتبار کامل انجام شد تا خرید زمین و ساخت پروژه هر چه سریعتر انجام شود، گفت: مردم، اساتید و دانشجویان از مسئولان انتظار دارند تا چنین پروژه‌هایی زودتر به اتمام برسد و دانشگاه پردیس و دامپزشکی نیز بسنده نشود و حتی دانشکده فنی و حرفه‌ای علامه حسن‌زاده آملی تبدیل به دانشگاه دولتی شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات در مجلس عنوان کرد: تلاش شد تا استقلال کامل این دانشگاه از پردیس گرفته شود و در صحن علنی نام این دانشگاه به همراه ۶۰ دانشگاه دیگر عنوان شده تا به طور مستقل در مورد امور مالی ورود یابند؛ همچنین تلاش شد تا زمینه برگزاری کلاس‌های غیرحضوری نیز انجام شود.

محمدعلی زلفی‌گل با اعلام خبر اختصاص بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای تسریع در روند ساخت طرح‌های نیمه کاره آموزشی در سراسر کشور همزمان با سفرهای استانی رئیس جمهوری افزود: این اعتبارها برای طرح‌های نیمه کاره آموزشی که پیشرفت آن‌ها بیش از ۵۰ درصد باشد، اختصاص داده خواهد شد تا حداقل دو تا سه سال آینده بیشتر این طرح‌ها افتتاح شود.

وی افزود: درسفرهای استانی حتی برای آموزشکده های فنی و حرفه‌ای نیز اعتبارهایی اختصاص داده شده تا به واسطه آموزش‌های مهارت محور دراین آموزشکده‌ها، طرح‌های نیمه تمام و تجهیزات آنها تکمیل شود.

زلفی‌گل با اشاره به اینکه مازندران در دو بعد امنیت و سلامت بسیار نقش آفرین است، خاطرنشان کرد: این استان سبز شمال کشور در تولیدات غذایی باعث ایجاد امنیت غذایی شده و در نعمت سلامتی نیز نقش آفرین است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سلامت شامل سلامتی جسم، روحی، روانی، معنوی، اجتماعی و عاطفی است، ادامه داد: مازندران در زمینه سلامت مواد غذایی با تولیدات مرکبات، برنج و انواع مواد خوراکی در سلامتی جامعه نقش اساسی دارد.

وی با اشاره به اینکه باید همیشه قدردان زحمات بزرگانی باشیم که برای مان زحمات فراوان کشیدند، بیان کرد: خیران نیک اندیش بازوان قدرتمند و کارساز حوزه علم و فناوری هستند و همیشه دست خیر داشتن فقط در زمینه مالی و پول نیست بلکه با افراد بیان، اندیشه، تفکر، معنویات اجتماعی و فرهنگی دست به خیر می زنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه برای تجهیز دانشگاه‌های مازندران مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته می‌شود، خاطرنشان کرد: برای تجهیز دانشگاه‌های مستقر در مازندران اعتباراتی را برای تعمیرات و تجهیزات در نظر گرفتیم که تا پایان سال بخش دوم آن اختصاص می‌یابد و امیدواریم بتوانیم در تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های مازندران مؤثر باشد.

زلفی‌گل با اعلام اینکه خیران از مال خود برای رفاه و آسایش دیگران گذشته و هزینه می‌کنند، یادآور شد: کار خیر پاداش و افزایش چندین برابری دارد هر چند معتقدم افراد می‌توانند با گفتار، کردار، رفتار، بیان، قلم و عمل کار خیر انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه دانا به کسی گفته می‌شود که هم علم و هم عقل داشته باشد، بیان کرد: علم هنر حل مشکل، رفع بحران و باز کردن گره است البته عقل پیشگیری لازم انجام می‌دهد تا با برنامه ریزی کاری انجام دهیم که کمترین مشکل داشته باشد.

در انتها این مراسم نیز از خیرین محترم که در روند ساخت این دانشکده نقش مهمی داشتند تشکر و قدردانی گردید.

 

روابط عمومی دانشگاه

 

0 نظر
ثبت نظر